مولتی پرن

این یک فرمول مولتی ویتامین پیشرفته و متعادل برای زنان است که قصد بارداری دارند.  و برای مصرف 30 روزه می باشد

در مجموع 60 عدد قرص وجود دارد 30 قرص صورتی و 30 قرص آبی

برای جذب آهن بهتر است ، صبح یک قرص صورتی  با  معده خالی و یک لیوان آب ، یک قرص آبی  در شب یک ساعت بعد  از غذا مصرف کنید.

آهن

در هنگام بارداری به منظور رساندن مواد غذایی به جنین، قلب با توان بیشتری فعالیت می­کند و حجم خون بین 30 الی 50 در صد افزایش می­یابد و دریافت آهن و فولیک اسید امری ضروری است و می­بایست حداقل 2 الی 3 ماه قبل از بارداری، و همچنین در طول بارداری و در دوره پس از زایمان مصرف گردد.

فقر آهن شایع­ترین علت کم­خونی در دوران بارداری است. کم خونی در زمان بارداری باعث می­شود که سلول­های خونی نتوانند اکسیژن لازم را به سلول های بافتی مادر و جنین برسانند. کم خونی در هنگام بارداری طبیعی است و ممکن است بیشتر به علت سطح پایین آهن که به تشکیل گلبول قرمز خون و تولید هموگلوبین  کمک می­کند بوجود آید.

علایم زیر در دوران بارداری می­تواند نشانه آنمی باشد

 • خستگی
 • ضعف عمومی
 • تندی ضربان قلب
 • اختلال در تمرکز
 • تنگی نفس
 • رنگ پریدگی پوست
 • درد در قفسه سینه
 • سبکی سر و سردی دست و پا
 • بهره­وری پایین­تر در محل کار
 • کاهش مقاومت به عفونت
 • تحمل پایین­تر در از دست­دادن خون طی جراحی یا هنگام زایمان

برای کمک به رشد جنین در طول بارداری بدن به خون بیشتری نیاز دارد، اما اگر به اندازه کافی آهن یا برخی مواد مغذی را بدست نیاورد، نمی­تواند سلولهای خونی بیشتری تولید کند.

براساس استانداردهای جهانی میزان نیاز روزانه خانم های باردار (در صورتی که مبتلا به کم خونی نباشند، برای پیشگیری از بروز کم خونی) حداقل 27 میلی گرم و حداکثر 100 میلی گرم آهن خالص است

در صورت رفلاکس معده و حالت تهوع بهتر است استفاده از اهن از دوزهای پایین تر شروع شود.

 

روی

روی(زینک) عنصر معدنی ضروری  برای عملکرد بسیاری از آنزیم های بدن است. روی عامل تولید D N A و R N A سلولی می باشد و در تقسیم و رشد سلولی موثر است .

این ماده معدنی همچنین به حمایت از سیستم ایمنی بدن کمک می کند، و زخم ها را بهبود می بخشد.

مطالعات نشان داده است که اثرات نامطلوب کمبود روی در دوران جنینی و 2 سال اول زندگی بر رشد و تکامل مغزی کودک غیر قابل جبران است.

 

مس

مس عنصرمعدنی مهم، برای تشکیل گلبول ها ی قرمز ضروری است و درتمام بافت های گیاهی و حیوانی وجود دارد. در زمان بارداری  وجود این عنصر بسیار حیاتی است  زیرا حجم خون حجم خون دو برابرمی شود.

 مس به تشکیل قلب ،رگ های خونی و سیستم اسکلتی بدن کودک کمک می کند.

همچنین میزان شکسته شدن قندها را در بافت ها افزایش می دهد و به رشد و سلامتی مو کمک می کند.

ید

نقش بسیار حیاتی درتنظیم متابولیسم بدن مادر و جنین و همچنین تکامل مغز،هوشو عملکرد روانی نوزاد دارد

 

منیزیم

در متابولیسم بدن نقش حیاتی دارد.تامین مقادیر کافی منیزیم در این دوران،خطر ابتلا به مسمومیت بارداری،ورم وگرفتگی عضلات را کاهش میدهد

ویتامین B1-تیامین

ویتامین B1 (تیامین) نقش مهمی در رشد مغز کودک شما دارد. زنان باردار روزانه حدود 1.4 میلی گرم ویتامین B1 نیاز دارند.

ویتامین B2 ریبوفلاوین B2 (ریبوفلاوین) مانند تمام ویتامین های B محلول در آب است. این بدان معنی است که بدن شما آن را ذخیره نمی کند. شما باید آن را از طریق رژیم غذایی یا ویتامینهای قبل از زایمان جایگزین کنید. ریبوفلاوین چشم های شما را سالم نگه می دارد و پوست شما درخشان و تازه می شود. زنان باردار باید هر روز 1.4 میلیگرم ریبوفلاوین مصرف کنند.

ویتامینB3 نیاسین

نیاسین در متابولیسم و  تجزیه‌ی کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، و الکل نقش ایفا می‌کند  که عملکرد مهم دستگاه گوارش به حساب می‌آید پزشکان توصیه می کنند که زنان باردار 18 میلی گرم در روز مصرف کنند.

ویتامینB5اسید پانتوتنیک ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک) به تولید هورمون کمک می کند و باعث کاهش گرفتگی و اسگاسم عضلات پا می شود.

 زنان باردار روزانه حدود 6 میلی گرم اسید پانتوتنیک نیاز دارند.

ویتامینB6پیریدوکسین ویتامین B6 (پیریدوکسین) نقش مهمی در رشد مغز و سیستم عصبی کودک دارد. همچنین برای تولید نوراپی نفرین و سروتونین حیاتی است. این دو فرستنده مهم عصبی هستند

 پیریدوکسین می تواند به سهولت بارداری کمک کند.

 

 

 

اسید فولیک ,B12

فولات و اسید فولیک برای بارداری مهم هستند زیرا به پیشگیری از نقص  لوله عصبی مانند اسپیدفینا کمک می کنند.

فولات  یکی از ویتامین های گروه B  میباشد که  برای رشد و نمو ضروری است ، فولات مورد نیاز بدن را می توان از منابع غذایی دریافت کرد.

 کمبود اسید فولیک در بدن بزرگسالان با کم خونی و نوروپاتی ارتباط مستقیمی دارد، زنان باردار مبتلا به کمبود اسید فولیک نسبت به زنان سالم احتمال بیشتری  در به‌دنیا آوردن نوزادان نارس یا کم‌وزن یا مبتلا به نقص لولهٔ عصبی دارند. کمبود اسید فولیک در کودکان موجب کند شدن رشد آنان می‌گردد.

کمبود فولات در دوران بارداری شایع است  پزشکان  توصیه می کنند که زنان باید 400 میکروگرم فولات در روز به مدت سه ماه قبل از تخمک گذاری و برای کل دوران بارداری مصرف کنند

اسید فولیک برای ساخت گلبول‌های قرمز خون و DNA که عمل کنترل وراثت را انجام می‌دهد و برای فعالیت‌های سلول‌ها اهمیت دارد.

ویتامین B12 یا کوبالامین، در رشد و نمو و همچنین در عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است. این ویتامین به تولید گلبول های قرمز سالم و حفظ عملکرد درست اعصاب کمک می کند. هر فردی باید این ویتامین را به میزان کافی از رژیم غذایی خود دریافت کند، اما به طور خاص این مساله برای زنان، به ویژه زنان باردار و مادران شیرده، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ویتامین B12 برای نگهداری ازمیلین (یک جزء از(CNC  است ضروری میباشد. اگر میلین به خوبی سنتز نشود منجر به اسیب عصبی می شود. کمبود ویتامینB12 در بارداری می‌تواند با افزایش خطر کم خونی در مادر و نوزاد و همچنین از بین رفتن غلاف میلینی رشته‌های عصبی و نقص لوله عصبی در جنین همراه شود.

افزون بر این، افراد بسیاری که کمبود ویتامین B12 دارند از مشکلات عصبی مانند زوال عقل، رنج می برند. در نتیجه، ممکن است کمبود این ماده مغذی با زوال عقل اشتباه گرفته شود.

ویتامین ب12 به همراه اسید فولیک نقش بسزایی در تشکیل لوله عصبی جنین و پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین دارد.

 

علائم متعدد مرتبط با اسید فولیک و کمبود B12 از جمله موارد زیر است • خستگی • موهای خاکستری • از دست دادن حس • ناتوانی در کنترل عضلات • افسردگی • درد تنفسی • تورم زبان • مشکلات رشد

نشانه های کم خونی ناشی از کمبود فولیک اسید عبارتند از: • خستگی پایدار • پوست رنگ پریده • تحریک پذیری • اسهال ،زرد و قرمز (گلسيت) • زخم در داخل دهان • تغییر، یا کاهش حس لمس • کاهش توانایی احساس درد • تغییر در راه رفتن و حرکت در اطراف • اختلال بینایی • افسردگی

ویتامین  C   

ویتامین C به افزایش سطح جذب آهن کمک می‌کند، و برای رشد استخوان ها مناسب است و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن وبهبود زخم ها  می شود. کمبود ویتامین C در دوران بارداری می تواند عوارض مهمی در زایمان زودرس و ناهنجاری های مادرزادی ایجاد کند.

مزایای ویتامین C در دوران بارداری

 • جذب آهن: ویتامینC از جمله مواد غذایی مهم در جذب آهن به شمار می­رود و در دوران بارداری آهن موجود در خون را در سطح بالایی نگه داشته و از شیوع کم خونی جلوگیری می­کند.
 • بالا بردن سطح خون کودک: ویتامین C از جفت عبور کرده و سطح خونی نوزاد را بالا می­برد که برای رشد طبیعی جنین ضروری است.
 • دور کردن سموم: ویتامین C به عنوان یک آنتی­اکسیدان عمل می­کند و به تشکیل یک جفت سالم و مبارزه با سموم بدن در دوران بارداری کمک می­کند.
 • جلوگیری از فشار خون: در دوران بارداری ویتامین C از فشار خون بالا جلوگیری می­کند.
 • تکامل بخشیدن جنین: ویتامین C به ساختار بدن جنین، از جمله غضروف، عضلات و استخوان، کلاژن سلولهای پوستی، لثه­ها و تاندون­ها کمک می­کند.
 • تحریک آنتی بادی: تحریک آنتی­بادی برای مبارزه با بیماری­ها و عفونت.
 • جلوگیری از خونریزی: کمبود ویتامین C یکی از دلایل شایع در خونریزی است.

 

ویتامین D

باعث جذب کلسیم و فسفر شده و به شکل گیری اسکلت جنین ،بهبود عملکرد سیستم ایمنی و تکامل مغز جنین کمک می کند

ویتامین E

انتی اکسیدان قوی است وکمبود ان در طی بارداری خطر سقط یاتولد نوزاد نارس را افزایش می دهد

کلسیم

این عنصر برای شکل گیری اسکلت جنین ضروری است و همچنین در دوران شیردهی نیز جز عناصرحیاتی و مورد نیاز مادر و کودک میباشد

استفاده مناسب از این دارو

دوز معمول

یک قرص صورتی (صبح) هروز صبح با معده خالی یک ساعت قبل از صبحانه با یک لیوان اب مصرف شود. یک ساعت بعد از خوردن قرص که باعث جذب اهن می شود هیچ غذای مصرف نکنید.اگر سابقه تهوع یا استفراغ در صبح (بیماری در صبح) دارید، قرص صورتی را 2 ساعت یا بیشتر بعد از صبحانه مصرف کنید یک قرص ابی هر عصر با یک لیوان اب مصرف کنید، خوردن ان یک ساعت قبل از شام به جذب بهتر کلسیم کمک می کند

این محصول به طور خاص براساس وضعیت سلامتی فعلی شما تجویز شده و نباید آن را برای دیگران تجویز کنید، شما نیز نباید برای شرایطی جز آنچه برای شما تجویز شده است، آن را مصرف کنید

مهم: مصرف ویتامین­ها و مواد معدنی، نیاز تغذیه­ای معمول را حذف نمی­کند.

 

موارد خاص

 • برای زنانی که در وعده صبحانه کلسیم غنی­شده در مواد غذایی مصرف می­کنند، مصرف قرص مولتی پرن 2  ساعت یا بیشتر بعد از صبحانه توصیه می­شود.
 • ز نانی که داروهای هورمونی لووتیروکسین در صبح مصرف می کنند ،قرص مولتی پرن را حداقل 4ساعت وبا فاصله از ان مصرف کنند، تا جذب هورمون لووتریروکسین بهینه شود.

عوارض جانبی دارو و اقداماتی که در این زمینه باید انجام شود

شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با  ویتامین­ها و مواد معدنی، علائم گوارشی مانند یبوست، اسهال، تهوع و سوزش معده است.

موارد ذکر شده فوق، لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نیست. در صورت بروز علایم پیش­بینی­نشده، پزشک خود را مطلع سازید.

توصیه های پزشکان متخصص و کارشناسان بهداشت حرفه ای

▪ در صورتی که سابقه تهوع و استفراغ، سوزش معده، یبوست، بواسیر، دفع غیر ارادی ادرار در حال سرفه، عطسه و خنده و یا در طول تمرینات سنگین دارید، با پزشک و یا کارشناس مراقبتهای بهداشت حرفه­ای خود مشورت کنید.

▪ در صورت مصرف داروهای جانبی قبل و در حین بارداری و در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

شرایط نگهداری بسته بندی

در دمای اتاق (15 تا 30 درجه سانتیگراد) و دور از رطوبت نگهداری شود، در صورت تماس با رطوبت ممکن است باعث بی رنگی و فساد تدریجی قرص گردد. دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

  جعبه 60 عددی (4 بلیستر 15 عددی)

30قرص صورتی / 30 قرص آبی

احتیاط

مکمل­ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید

هشدارها و موارد منع مصرف

قبل از استفاده از مولتی پرن با پزشک یا کارشناسان مراقبت بهداشت حرفه ایی صحبت کنید

درصورتیکه به هریک از مواد تشکیل دهنده و محتویات موجود در مولتی پرن الرژی دارید،نباید ان را مصرف کنید.

در صورتی که کمبود ویتامین B12 اسید فولیک بایستی با ویتامین B12 مصرف شود تا از مشکلات بالقوه سیستم عصبی جلوگیری کند.

دوز بالای 1 میلی گرم از اسید فولیک در روز،تحت نظر پزشک یا کارشناس بهداشت حرفه ایی مصرف شود.

در صورت اختلال تشنجی و مصرف داروهای ضد تشنج،ممکن است مصرف همزمان این داروها با اسید فولیک باعث تشدید تشنج در شما گردد.

این محصول را دور از دسترس کودکان قرار دهید.مصرف ذبیش از حد مجاز محصولات حاوی اهن،یکی از علل اصلی مسمومیت کشنده در کودکان زیر 6 سال است.

 


پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − 6 =