۲۹۱۳۹۵آبان

لوزارتان پتاسیم ۲۵/۵۰mg

لوزارتان ( Losartan ) ، آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین دو، دارویی برای پایین آوردن فشارخون است. آنژیوتانسین دو، یک منقبض کننده عروقی فعال، هورمون اولیه فعال‌کننده سیستم رنین آنژیوتانسین و یک ترکیب مهم در پاتوفنریولوژی هیپرتنشن است. همچنین باعث تحریک ترشح آلدوسترون از قسمت کورتکس غدد فوق‌کلیه می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، لوزارتان و متابولیت فعال آن، اثر آنژیوتانسین دو را در انقباض عروق و همچنین ترشح آلدوسترون را با مهار انتخابی اتصال آنژیوتانسین به گیرنده AT1 که در بافت‌های مختلف وجود دارد، بلوک می‌کنند.


لوزارتان از دستگاه گوارش به خوبی جذب می‌شود و زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی لوزارتان و متابولیت فعال آن ۳ تا ۴ ساعت پس از مصرف خوراکی است. لوزارتان و متابولیت آن به شدت به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شوند و حجم توزیع آنها به ترتیب ۳۴ و ۱۲ لیتر است. ۳۵ درصد از این دارو از ادرار و ۶۰ درصد آن از مدفوع دفع می‌شود.

لوزارتان در درمان فشارخون بالا به تنهایی یا همراه با سایر داروهای پایین‌آورنده فشارخون تجویز می‌شود. اثر لوزارتان طی یک هفته ظاهر می‌شود. پیگیری‌های مطالعاتی طولانی‌ مدت نشان داده است که اثر درمانی لوزارتان تا یک سال ماندگار بوده و عود مجدد بعد از دوره قطع مصرف آن دیده نشده است.

در صورت سابقه حساسیت به این دارو و نارسایی کبدی یا کلیوی، باید این دارو با احتیاط تجویز شود. همچنین نباید لوزارتان را همراه با ترکیبات حاوی پتاسیم تجویز کرد.

براساس رده‌بندی FDA، لوزارتان در سه ماهه اول بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.


به سایت  www.fda.gov/drugs مراجعه شودLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − 5 =