۴۱۳۹۶مهر
ال-آرژینین

ال-آرژینین

نام: آرژنین
نام لاتین: l-Arginine
اشکال دارویی : کپسول
بسته بندی : قوطی پلی اتیلنی ۹۰ عددی

Molar mass: ۱۷۴٫۲ g/mol
Formula: C6H14N4O2

آرژنین

آلفاکتوگلوتارات آرژنین ترکیبی طبیعی از مواد ال -آرژینین و آلفا ketoglutarate میباشد این مکمل محبوب بدنسازان و ورزشکاران ودیگر رشته های قدرتی میباشد.
آرژنین آلفا Ketoglutarate اصلی ترین ماده در سنتز اکسید نیتریک محسوب می شود که موجب باز و گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه افزایش جریان خون در آن ها می شود.استفاده از این محصول موجب می شود که میزان اکسیژن و مواد مغزی در بدن افزایش یابد و در نتیجه ماهیجه ها بتوانند  فشار بیشتری را تحمل کنند. ال-آرژنین همچنین باعث بالارفتن طبیعی میزان ترشح هورمون رشد می شود و سیستم بدنی را به افزایش دادن حجم ماهیچه ها تحریک می کند.
آرژنین عنصری است که ترکیبات مهم بدن از آن شکل می گیرند، از جمله اگماتین و نیتریک اکسید (NO). این موارد برای حفظ اندام، ایجاد ظرفیت عملیاتی و حفظ عملکرد جنسی مهم هستند. همچنین آرژنین این امکان می دهد که مقدار کافی خون، اکسیژن و غذا به بافت عضلانی برسد و رشد عضله را تسهیل کرده و چربی بدن و عضلات را کاهش می دهد.
آرژنین آمینو اسیدی می‌باشد که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نمی‌باشد و از این جهت باید از طریق منابع غذائی که سرشار از این آمینو اسید هستند آرژنین خود را تامین کنید.آرژنین در مقادیر بالا در آجیل‌ها و دانه‌ها نظیر بادام زمینی‌ و بادام یافت میشود

چگونگی عملکرد آرژنین در بدن
آرژنین به هورمون گازی نیتریک اکسید  تبدیل می شود. نیتریک اکسید  تولید نوکلئوتید سایکلیک را تحریک می کند. در بافت عضلانی نوکلوتید سایکلیک در گردش خون و اکسیژن ، اسید آمینه ، کراتین و توزیع عناصر انرژی دخالت کرده و در تولید قدرت و آنابولیزم پروتئین نقش بسیار  دارد. بنابراین، این موارد منجر به افزایش قدرت و رشد عضلانی می شود. از سوی دیگر، در سلول چربی، نوکلئوتید سایکلیک فرآیند لیپوز و ترموژن را افزایش می دهد یعنی جداسازی سلولهای چربی اضافی که انرژی حرارتی آزاد می کند.
در این واکنش، آرژنین به پلی آمین تبدیل میشود که برای سنتز پروتئین حیاتی است. پلی آمین نه تنها به کمک پروتئین بافت عضلانی می آید بلکه سلولهای جدید عضلانی نیز می سازند! بنابراین آرژنین به شکل غیر مستقیم موجب رشد دائم عضلانی می شود. در این واکنش، آرژنین به اگماتین تبدیل می شود که یک آمین است و دارای خصوصیات مشابه مواد ترموژنیک از جمله یوهیم باین است. اگماتین میزان نوکلئوتید سایکلیک را افزایش می دهد و همانطور که در نکته اول ذکر شد موجب رشد عضله و کاهش چربی می شود. در ضمن، آرژنین به شکل کراتین مبدل می شود که در نکات فوق ذکر نشد چون منابع کراتین زیاد است. آرژنین کاملاً به دی اکسید کربن و آب تبدیل میشود. این واکنش توسط یک متابولیت غیر مستقیم آرژنین یعنی آلفاکتوگلوتارات (AKG) منع می شود و این ماده در تزویج با آرژنین AAKG را ایجاد می کند که حالت فعال شده این آمینواسید را تکثیر می نماید.

برخی از اثرات و خواص آرژنین در بدن انسان
تحریک ترشح و آزادسازی( ریلیز ) هورمون رشد HGH از غده هیپوفیز
دخالت در سنتز و ساخت نیتریک اکسید (باعث گشادی عروق و اکسیژن رسانی به بافت ها)
گسترش و بهبود سیستم ایمنی بدن
کاهش زمان ترمیم زخم و جراحات
مهم ترین و قوی ترین آمینو اسید مردانه
افزایش توده و حجم عضلانی
باعث بهبود بافت ماهیچه ها پس از تمرینات ورزشی
افزایش قدرت جنسی
پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون

عوارض دارویی
مصرف خیلی زیاد قرص ال آرژنین می‌تواند منجر به اسهال، ضعف و سستی و حالت تهوع شود. همچنین افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی و روانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.
بارداری وشیردهی:
هنگام مصرف این فراورده با پزشک متخصص مشورت نمائید.
زنان باردار وشیرده از مصرف این فراورده پرهیز نمایند.

احیتاط
دور از دسترس کودکان نگهداری شودLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 5 =